Lazer İle Kalıcı Dövme (tattoo) Lazerli Dövme Silme

Alexandrite Lazer Epilasyon,buz lazer Alex Lazer Epilasyon,Nd:yag Lazer Epilasyon, Buz Lazer Epilasyon, Ruby Lazer Epilasyon, Diode Lazer Epilasyon Estetik Cerrahi, 2020 Lazer epilasyon merkezleri, Yara/Yanık Tedavisi, Saç Ekimi, Lazer Epilasyon, Cilt Bakımı, 2020 lazer epilasyon fiyatları, Leke Tedavisi, Cilt Yenileme Tedavisi, Botoks Uygulamaları, Dolgu Uygulamaları konusunda ve en çok ta lazer epilasyon hakkında bilgiler, tavsiyeler, yorumlar ve fiyatlar hakkında sizleri aydınlatıcı içerikler sunmaktayız.

Doktorumuz Sorularınızı Yanıtlıyor!!!

20 Ocak 2011 tarihinde eklendi, 2.346 kez okundu.

Son yıllarda tattoo yani dövme herkes tarafından yaptırılan, göze hoş gelen, vücut estetiğine katkıda bulunan bazen bir yazı bazen bir figürdür. Günümüzde hemen her ünlü futbolcunun kolunda, göğüsünde veya sırtında sevdiği kişinin şeklini, figürünü veya ismini görebilirsiniz. Bazı kişiler uğur olsun, bazı kişiler nazardan korusun, bazı kişiler sevgilerini ifade etsin diye yaptırırlar dövmeyi. İşte bu kadar meşhur olan dövme ile ilgili merak edilenleri ve Lazer yardımı ile kalıcı dövme, uzun süre kalıcı geçici dövme nedir, lazerli kalıcı dövme silme nasıl yapılır, lazer ile dövme silme kimlere yapılır, kimlere uygulanamaz, lazerli dövme silme fiyatları nelerdir, lazerli dövme silme işleminin yan etkileri var mıdır, lazer ile dövme çıkarma işlemi öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler kısacası lazerli dövme ve lazerli dövme silme işlemi hakkında herşeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

* Dövme Nedir, Kalıcı Dövme Nedir ve Kalıcı Dövme Uygulaması Nasıl Yapılır?
Dövme geçici ve kalıcı olmak üzere ikiye ayrılır. Geçici dövmeler hint kınası gibi kimyasallar ile vücutta istenilen bölgelere bir fırça yardımı ile uygulanabilir. Uygulaması basit ve acısızdır. En geç iki hafta içerisinde kendiliğinden silinir.

Kalıcı dövme ise; Özel Bölge iğneler yardımıyla cilt altına çeşitli boya kimyasallarının uygulanmasıdır. Kalıcı dövme uygulamasının muhakkak steril ortamlarda profesyonel kişiler tarafından yapılması gereklidir. Sağlığınız açısından önemi büyüktür. Ayrıca dövmenin uzman kişilerce yapılması dövmenin kalıcılığı ve lazerle silinmesi aşamalarında da çok büyük rol oynar.

Dövme(tattoo) işlemi vucüda hoş görünüm kazandırması ya da tıbbi bir durumda zorunlu olarak uygulanır. Son zamanlarda kalıcı makyaj adıyla yüze, dudaklara, göz kapaklarına yapılan boya işlemi tattoo işlemidir. Özel iğneler ile yapılan bu makyaj en az iki yıl kalıcılığını korumaktadır.

* Tattoo(Dövme) Çıkarma(Silme) İşlemleri

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi geçici dövmelerde boyalar deri altına işlenmediğinden su ve havayla temasına bağlı olarak en geç üç hafta sonra tamamen kaybolmaktadır. Kalıcı dövmelerde ise durum biraz daha farklıdır. Tattoo deri altına işlendiğinden kendiliğinden kaybolması oldukça zaman alır. Bir özenti ve istek ile yaptırılan dövmelerden zamanla sıkılınabilir, ya da sosyal baskı nedeniyle tattoodan kurtulmak istenebilir. Kalıcı Dövme çıkarma (silme) süreci yaptırma sürecinden çok daha fazla sabır, acı ve zaman gerektiren bir durum olabilir. Dövme silme uygulamaları da çeşitlidir. Birkaç yöntem vardır. Bu yöntemler;

-Dermokozmetik uygulama ve ilaç tedavisi; Çok uzun süreli bir tedavi yöntemidir. Düzenli ilaç kullanımı ile dövmenin soldurulması amaçlanmaktadır. İlaçlar kimyasal olduğundan yan etkileri de olabilir.

-Soyma(peeling) uygulaması; Bu yöntemde bazı kimyasal asitler veya mekanik dermabrazyon uygulaması ile dövmenin soldurulması amaçlanmaktadır. BU yöntemde uzun süre sabır gerektiren bir uygulamadır.

-Kriyoterapi işlemi; Dövmenin olduğu yer çok düşük sıcaklıklara indirilerek zamanla yok edilmesi işlemidir. Bu tedavi de uzun süre alır.

-Lazer yardımı ile dövme silme; son yıllarda dövme silme işlemlerinde en çok kullanılan yöntemdir. Lazer ile cilt altında bulunan dövmelerin Özel Bölge olarak yok edilmesi yöntemidir. BU yöntem diğer yöntemlere nazaran daha etkili ve daha kısa bir yöntemdir.

*Lazerli Dövme Silme Uygulaması Nasıl Uygulanır?
Dövmenizi sildirmeye karar verdiğinizde; tıpkı yaptırdığınız yer gibi dövmeyi sildireceğiniz yerde çok önemli olduğundan dövmeyi sildirmek için uygun bir klinik arayın. Lazerli dövme silme işlemi öncesinde doktor tarafından bir takım testlere tabii tutulur. Tattoonun ne zaman yapıldığı, kullanılan boya, dövmenin nerede olduğu ve dövmenin yapısı incelenir.

İnceleme sonunda lazer yönteminin uygun olup olmadığına karar verilir. Lazerli dövme silme işlemlerinde, dövmenin profesyonel kişiler tarafından yapılmış olması, birim alanda daha az boya kullanılmış olması, doğal boyaların kullanılmış olması, tek renk ve çizgiler ile yapılmış olması başarısı açısından önem taşır.
Lazer ile dövme silme işleminde kullanılan lazerler de oldukça önemlidir. Sadece dövme silme işlemi için üretilmiş olmalı ve FDA belgeli olmalıdır.

Dünyada lazerli dövme silme uygulamalarında genelde Q Switched, ND:Yag-Ktp tipi lazerler kullanılmaktadır. Bunlar çok hızlı çalışırlar, nanosayinede birden çok atış yapabilirler. Lazerli dövme silme işleminde; vücutta oluşan dövme figüri hedeftir. Dövmenin bu boyası üzerine lazer ışık enerjisi gönderilirek, dövme boyalarının bu ışınları absorbe eder ve ışık enerjisini ısıya dönüştürür. Ortaya çıkan ısı enerjisi boyaları parçalayarak daha küçük boyutlara getirir. Boyanın boyutlarındaki bu küçülme dövmenin bütününde solmaya sebep olur. Zaman geçtikçe küçük parçalara ayrılan tattoo boyaları vücut tarafından atılır. Dövmenin tamamen kaybolması vücudun bu boyaları atmasıyla orantılıdır. Bu sürede yaklaşık iki ya da üç ay sürer.

*Lazerli Dövme Silme İşlemi İçin Ne Kadar Seans Gereklidir?
Lazerli dövme silme uygulaması dövmenin yoğunluğuna, yapısına, yapılma tekniğine, rengine, kullanılan boyanın içeriğine ve yapan kişinin ustalığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Yani profesyonel bir kişi tarafından yapılmış, normal yoğunluklu, tek renk ve düz çizgiler ile oluşturulmuş bir dövmenin lazer ile silinmesi yaklaşık 2 seans ile 4 seans aralığında değişir. İki seans arasında da en az üç veya dört hafta olmalıdır.

*Lazerli Dövme Çıkarma işleminde Bir Seans Ne Kadar Sürer?
Yukarıda saydığımız dövmenin yapısal Özel Bölgeliklerine bağlı olarak seans süresi değişiklik gösterir. Tek seansta lazer uygulama süresi maksimum 30 dakika olmaktadır.

*Lazer ile Dövme Silme Fiyatları Nasıldır?
Lazer ile dövme silme ücret tarifesi seans başına alınır. Yine seans fiyatları dövmeye göre değişiklik gösterir.

*Lazerli Dövme Silme Kimlere Uygulanır, Kimlere Uygulanamaz?
Lazerli dövme silme işleminin yaş sınırı 12’dir. 12 yaşını doldurmuş olanlara uygulanabilir. Fakat uygulanacak kişinin kalp, şeker hastalığı, dövmenin bulunduğu bölgede herhangi bir cilt rahatsızlığının olmaması, epilepsi hastalığının olmaması ve gebe olmaması gerekir. Bunların dışından 12 yaşından büyük herkes lazerle dövme sildirebilir.

*Lazer ile Dövme Silme İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Lazer ile silme işlemi öncesinde en az ik hafta güneşlenilmemeli, solaryuma girilmemeli ve bronzlaşılmamalıdır. Sildireceğiniz dövmenin yapısı doktor tarafından analiz edilir. Gerek görülürse test seansı yapılır.

*Lazerli Tattoo Silme İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Lazerli tattoo silme işlemi uygulamasından hemen sonra rutin işlerinizi yapabilirsiniz. Fakat silme işleminin başarısını arttırması için bazı önlemler alınması gerekir nelerdir bu önlemler? Dövme silme seansı biter bitmez bölge kapatılır ve en az 24 saat su ve güneş ile temas etmemesi gerekir. Bundan sonra en az bir hafta birebir güneş ışığından kaçınılması gerekir. Her gün dövmenin bulunduğu yere nemlendirici krem sürülür. Kabuklanma görülebilir. Kapuklar kesinlikle koparılmamalıdır. En az bir ay süresinde uygulama yapılan yere başka işlem yaptırılmamalıdır.

*Lazer ile Dövme Silme Uygulamasının Yan Etkisi Var Mıdır? Varsa Nelerdir?
Lazerli dövme silme işleminden sonra hasta günlük rutin işlerine dönebilir. Dövme silme işleminin yapıldığı bölgede hafif yanma, kabarıklık ve cilt tahrişi olabilir ama bunlar kendiliğinden iki üç gün içerisinde geçer. Bazı durumlarda da kabuk oluşumu ve kaşıntı olabilir. Bunların olması normaldir. Bunların dışında herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Başarı oranı %85’lerdedir.

Sonuç olarak; dövme yaptırmaya karar verirken çok düşünülmeli yaptırılacak bölge çok iyi düşünülerek seçilmeli hepsinden önemlisi dövme yaptırılacak kişiler iyi seçilmeli profesyonel kişilere yaptırılmalıdır. Dövme sildirmeye karar verdiğiniz de sildireceğiniz yeri çok iyi seçmelisiniz. Lazerli dövme silen güzellik merkezlerini lazerepilasyonu.net internet sitemizden takip edebilirsiniz.

Daha Fazlası: Buraya Tıklayarak Doktorumuza Soru Sorabilirsiniz ve Buraya Tıklayarak ta Cevaplanmış Soruları Görebilirsiniz.

Etiketler:

Bu Konu Hakkında Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın!!!
Sayfa başına git