Ramazan Ayında Lazer Epilasyon Yaptırmak Orucu Bozar mı – Diyanet Ne Diyor?

07.06.2016
15.874
Ramazan Ayında Lazer Epilasyon Yaptırmak Orucu Bozar mı – Diyanet Ne Diyor?

Mübarek Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde neyin orucu bozup bozmayacağı ile ilgili din işleri yetkilileri birçok soru ile muhattap kalıyor. Bunlardan ilginç olanlarından ve hayli merak edilenlerden bazıları da lazer epilasyon yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı, ramazanda lazer epilasyon yapıtırılabilir mi gibi sorulardır.

Diyanetin lazer epilasyon yaptırmanın orucu bozup bozmayacağı ile ilgili fetvası açıktır. Vücuttaki kıllar ağda, lazer epilasyon, jilet vb. ne şekilde alınırsa alınsın veya aldırılsın oruç bozulmaz. Ancak şu hususa dikkat edilmelidir. Erkek veya kadınların Özel Bölgelerine (namahrem) epilasyon veya kıl alma işlemi kişinin kendisi tarafından yapılmalıdır. Bu bölgelere yapılacak işlemlerin başkası tarafından uygulanması yine orucu bozmayacaktır lakin namahrem bölgelere erkek veya kadın bir başkasının bakması veya dokunması dinen haramdır.
orucluyken-lazer-epilasyon
İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu da bir programında lazer epilasyon yaptırmakla oruç arasında bir ilişki olmadığını, orucun bozulmayacağını, bu işlemlerin ramazan ayında da yapılabileceğini fakat mahrem bölgelere dikkat edilmesi gerektiğini, bu bölgelerde kişinin kendi işini, kendi temizliğini kendisinin yapması gerektiğinin önemini vurgulamıştır.

Uyarı

Bu sayfa üzerinde yer alan yazılar, paylaşımlar, soru cevaplar ve yorumlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır.
Hiçbir Sağlık Hizmet Sağlayıcısını Tavsiye Etmemektedir.
Hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaz.
Tanı ve tedavi için muhakkak ilgili uzmanlara başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. Elnare dedi ki:

    Teşekkür edirem Allah razı olsun🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  2. Elnare dedi ki:

    Teşekkür edirem