TR türkiye
sohbet siteleri

Estetik ve Estetik Ameliyat Yaptırmak Caiz midir?

Estetik ve Estetik Ameliyat Yaptırmak Caiz midir?

Günümüzde tıp ilerledikçe estetik ameliyatlarda sıklıkla ve kolaylıkla yapılır oldu. Ama herkesin sorduğu dinimizce caiz midir bu estetik ameliyatlar sorusu halen sorulmakta. Genelde insanlar Estetik yaptırmak caiz mi?, Estetik yaptırmam din açısından sorun teşkil eder mi?, Estetik ameliyat olmam caiz midir? gibi soruların cevabını merak ederken, Özel Bölge olarakda Burun estetiği caiz mi, göğüs estetiği caiz mi, saç ektirmem caiz olur mu gibi soruların cevaplarını aramakta.  Din adamlarında ve kurumlarınca yapılan açıklamalarda olduğu gibi eğer estetik bir sağlık sorunu ya da kişinin cevresi tarafından yadırganan bir bozukluktan dolayı yapılıyorsa caizdir.

Şöyle ki, eğer herhangi bir kaza sonucunda burunda oluşan bir bozukluk estetikle düzeltildiğinde caizdir. Ama Allah ın verdiği vücutta daha da güzelleşmek amacıyla yapılan estetik caiz değildir. Bu durumu şöyle kendi taraflarına çekenler olabilir. Mesela ” ben burnumu beğenmiyorum diğerlerinin burnu ne güzel, ya da göğüslerim çok küçük” ve benzeri durumlarda sanırım dinen caiz değildir. Sonuçta bu kişinin etrafındaki kişilerle kendini kıyaslaması sonucu oluşan bir hoşnutsuzluktur. Ancak doğumda gözü estetik yaptirmak caiz mirahatsız edecek bir bozuklukla doğmuş ve bu bozukluk kişinin normal yaşantısını manen etkiliyor ise ( yüzde, vücutta şekil bozuklukları gibi) benim görüşüm kişinin manevi açıdan sorunlarını kaldırmak adına yapılabilir. Tabi bu tamamen kişi ve inandıklarıyla orantılıdır.

Gönlü rahat olacak ise ve yaratılmış bedeni beğenmeme gibi bi durumdan dolayı değil de tamamen kendi istekleri ve görüşleri doğrultusunda yapılan bir estetik ise ve kişi manen rahatsızlık duymuyorsa bence estetik bir müdahale yapılabilir.

Sonuç olarak estetik bir ameliyat eğer sonradan kaza ve benzeri bir durum ile bozulmuş bir görünüşün düzeltilmesi için yapılacaksa, dinen caizdir. Ancak sahip olunan bedenin yani Allah ın bize bahşetmiş olduğu bedenin beğenilmeyip kişinin kendince daha da güzel ve ilgi çekici olması için yapılan her türlü estetik müdahale, dinen caiz değildir. Aksi herhangi bir durumda tamamen kişinin kendi inançlarına kalmıştır, böyle bir müdahale yaptırıp yaptırmamak. Daha ayrıntılı bilgi edinmek için ilahiyatçılardan ya da dini kitaplardan ve öncelikle Kuran-i Kerim den  yardım alabilirsiniz.

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini