Pulsed Dye Lazer Nedir? Cilt Sorunlarınız İçin Pulsed Dye (PDL) Lazer

08.08.2016
2.833
Pulsed Dye Lazer Nedir? Cilt Sorunlarınız İçin Pulsed Dye (PDL) Lazer

Estetik ve güzellik kaygılarını gidermek için 1980 li yıllardan beri kullanılan Pulsed Dye lazer yöntemi (kısa adı PDL) nedir, ne işe yarar gibi soruların cevabını bulmaya çalışırken, PDL uygulamaları ile hangi cilt ve deri sorunlarınıza çare bulabileceksiniz sorusunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Öncelikle Pulsed dye (PDL) lazer nedir? diye soracak olursak; Deride bulunan kan damarlarını hedef alan, damarda seçilen bölgeyi sahip olduğu yoğun sarı ışık teknolojisi ile ısıtıp tahribat yaratan, bu tahribatı sadece ilgili bölgede gerçekleştiren ve çevre hücrelere veya dokulara zarar vermeden tedavinin gerçekleşmesini sağlayan bir lazer teknolojisidir. Peki Pulsed dye lazer ne işe yarıyor, niçin deride, damarda bir tahribat yapıyoruz? sorusuna cevap verecek olursak; Derideki damar kaynaklı lekelere veya damar kaynaklı deri sorunlarının tedavisi için pulsed lazer uygulanıyor.
pulsed-dye-pdl-lazer
Pulsed Dye lazer (PDL) işleminin başlıca uygulama alanlarından bahsedecek olursak, doğum lekeleri, damar kaynaklı ben tedavileri, akne tedavileri, yanık lekesi tedavisi, bazı damarsal sivilce tedavileri (Özel Bölgede görülen siğiller gibi), kızarık yüz tedavisi, derideki çatlakların tedavisi ve bazı ekzema tedavilerini sayabiliriz.

Pulsed dye lazerin yan etkileri veya dezavantajları var mıdır? Varsa nelerdir diye soracak olursak; Tam olarak yan etki demesek bile tedavi sonunda veya sürecinde ilgili bölgedeki deride kızarıklık, 1-2 haftalık bir süreçte düzelecek morarmalar, hatta bazı bölgelerde deride kabuklanma ve soyulmalar görülebilmektedir. Bu yan etkiler tedavinin gerekliliği olup kalıcı değildir ve bir süre sonra tamamen normale dönmektedir.

Uyarı

Bu sayfa üzerinde yer alan yazılar, paylaşımlar, soru cevaplar ve yorumlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır.
Hiçbir Sağlık Hizmet Sağlayıcısını Tavsiye Etmemektedir.
Hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaz.
Tanı ve tedavi için muhakkak ilgili uzmanlara başvurulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.