TR türkiye
sohbet siteleri

Acil’de Hamilelik Testi Yapılır mı? (Beta-HCG)

Acil’de Hamilelik Testi Yapılır mı? (Beta-HCG)

Acil’de hamilelik testi yapılır mı? Hamilelik şüphesi olanların mutlak merak ettiği sorudur. Kadın doğum hastaneleri, hastanelerin kadın hastalıkları ve doğum bölümü, laboratuvarlarda gün boyu yapılabilen Beta HCG gebelik testinin Acil’de gebelik hamilelik testi yapılıp yapılmaması oldukça fazla önem arz ediyor.

Sebebi ise mesai saatleri dışında kalan zaman diliminde genellikle hastanelerin sadece Acil servis bölümleri aktif şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Mesai saatleri dışında kalan zaman diliminde ise test yaptırmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla.

Bu durumda başvurulacak en sağlıklı ve garanti yöntem tartışmasız hastanede laboratuvar ortamda test yaptırmak. Peki hastanelerin acil bölümünde gebelik testi yapılıyor mu?

Acil Servislerde Gebelik Testi

Devlet hastaneleri ve özel hastanelerin acil servislerinde gebelik testini 24 saat yaptırma imkanınız bulunmaktadır. Hafta sonu yada gecenin hangi saati olursa olsun, laboratuvarı bulunan her hastane Beta HCG olarak bilinen gebelik testi yapmaktadır.

Devlet hastanelerinde test sonucunun çıkması 3 saati bulabiliyor. Özel hastanelerde ise test sonucunu daha erken alma şansınız vardır. Özel hastanelerde bu süre 30 dakikaya kadar düşebilmektedir. Aradaki önemli fark ise ücret. Özel hastanelerin acil servisinde yapılan gebelik testi için ücret talep edilir.

Acil’de Hamilelik Testi Yapılır mı? (Beta-HCG)Acil’de hamilelik testi için yorum yapacak kadın doğum uzmanı yada kadın hastalıkları doktoru olmayabilir. Bu sebeple ilk etapta size negatif mi yoksa pozitif mi olduğu yönünde bilgi aktarılır ve çıktı verilir.

Negatif durumlarda sebep öğrenmek için muayene olmanız tavsiye edilir. Pozitif durumlarda ise bir kadın doğum uzmanına periyodik olarak görünmek anne ve bebek sağlığı için önemlidir

 

 

Hamilelik testi için kullanılan en yaygın testlerden biri beta-HCG (insan koryonik gonadotropin) testidir. Bu test, hamileliğin erken belirtilerini tespit etmek veya hamilelik durumunu onaylamak için kullanılır. Ancak, acil serviste yapılması gereken bir test değildir, çünkü hamilelik durumu genellikle acil bir tıbbi durumu göstermez.

Eğer hamilelik belirtileri yaşıyorsanız veya hamilelik durumu hakkında endişeleriniz varsa, bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Hamilelik testini doğru bir şekilde yapmak ve sonuçları yorumlamak için uzman bir sağlık çalışanından yardım almanız daha iyidir.

1 Yorumlar
Ayşe Çalışkan Karagöz

Evet sitedeki açılmayı okudum ve geldim ancak acil servislerinde bu testin yapılmadığı söylendi hafta içi mesai saatlerinde gelip yaptirilabiliyormus

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini