TR türkiye
sohbet siteleri

Özel Hastane SGK Muayene Kontrol Süresi Kaç Gündür?

Özel Hastane SGK Muayene Kontrol Süresi Kaç Gündür?

SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde muayene ücreti ödeyerek muayene olan hastalar, SGK tarafından belirlenmiş gün sayısı içerisinde tekrar aynı bölümde muayene olmak istediğinde ikinci bir ücret ödemeden muayene olabilir. İkinci muayeneye gidiş ile birlikte yeni kayıt yaptırmak yerine kontrol muayenesi açılır ve hastadan ücret tahsil edilmez.

Kontrol muayenesi bir veya iki kez ile sınırlı değildir. SGK tarafından belirlenmiş gün aşılmadığı müddetçe her muayene kontrol muayenesi kapsamında değerlendirilir. Peki muayene kontrol süresi kaç gün? Kaç günden sonra hastane ücret isteyebilir ve yeni kayıt yapılması gerekir?

MUAYENE KONTROL SÜRESİ KAÇ GÜN?

Muayene kayıt işlemi yapılan hasta 10 gün içerisindeki gelişlerinde tekrar muayene ücreti ödemez. Yani SGK’nın belirlediği muayene kontrol süresi 10 gündür. 10 Günlük süre, hastanın kaydının yapıldığı günü de kapsamaktadır. Örneğin 11 Eylül tarihinde kadın doğum polikliniğine kayıt yaptıran bir hastanın kontrol muayene süresi 20 Eylül tarihinde son bulur. 21 Eylül tarihinde muayene olmak isterse yeniden kayıt yaptırmak zorunda kalır.

10 Gün İçerisinde En Fazla Kaç Kontrol Muayenesi Olabilir?

SGK ve hastaneler bu konuda herhangi bir sınırlama koymamaktadır. 10 Günlük devam eden muayene kontrol süresi içerisinde istenilen kadar yada doktorun uygun gördüğü sayı kadar kontrol muayenesi gerçekleştirilebilir.

KONTROL MUAYENESİNDE YENİDEN TAHLİL ÜCRETİ ALINIR MI?

Özel Hastane SGK Muayene Kontrol Süresi Kaç Gündür?Soru işareti uyandırabilecek konu ise muayene kontrol süresi devam eden hastadan tahlil ücretinin alınıp alınmayacağı. Kontrol muayene süresi devam eden hastadan kontrol muayenesi kapsamında yeniden tahlil ve tetkikler istenebilir.

Bu durumda bazı tahlillerden ücret alınmazken bazılarından ise alınabilir. Hastane içi yapılan kanda çalışılacak testlerden genellikle ek ücret alınmazken, röntgen, ultrason, MR yada hastane dışı tetkiklerden ise ücret alınabilir.

ÖZEL KAYITLI HASTALAR İÇİN MUAYENE KONTROL SÜRESİ VAR MI?

Kontrol muayenesi, sadece SGK’lı hastalara özel değildir. Özel hastanede özel kayıt yaptırarak muayene olan hastalar da kontrol muayenesine gidebilir. Bu süre özel hastalar için 15 gündür. 15 Gün içerisinde muayene ücreti ödenmeden tekrar muayene olunabilir. Fakat tahlil ve tetkikler için her gelişte tekrar ücret alınır. Bu da SGK’lı hastalara göre kıyaslama yapıldığında en dikkat çekici fark diyebiliriz.

KONTROL MUAYENESİ DAHA UZUN BİR TARİHE VERİLDİYSE NE YAPMALI?

Hastayı muayene eden doktor hastayı tekrar görmek üzere ileri bir tarihte yeniden çağırabilir. Bu çağırma bir kontrol muayenesidir fakat doktorun verdiği tarih 10 günlük süreyi aşıyorsa mecburen hasta yeniden kayıt yaptırmak ve yeniden muayene ücreti ödemek zorundadır.

Her ne kadar kontrol muayenesi olsa da SGK tarafından kontrol muayenesine izin verilen gün 10 gündür. 10 Gün sonrasında özel hastanelerin hastanın ilgili poliklinikteki kaydına kontrol muayenesi atma hakkı bulunmamaktadır.

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini