İlginç! Zayıflamak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

08.12.2021
142
İlginç! Zayıflamak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Zayıflamak için yapılan diyetlerle ilgili birçok merak edilen şeyler var. En çok sorunlardan birisi, neyi ne kadar yiyeceğimiz. Almam gereken kalori ve yağ miktarını, karnımız açlıktan kazındığında ne yiyeceğimize ya da kalsiyum ihtiyacımızı mutlaka sütten mialacağımıza kadar pek çok soru aklımızı kurcalar.

Dengeli bir beslenme uyguluyorsanız, vereceğiniz her yarım kilo için 10 kalori almanız gerekmektedir. Bu rakam günlük aktivite durumunuza göre değişkenlik gösterebilir. 65 kilo aktif bir kadının günlük alması gereken kalori miktarı 2000 kalori civarındadır. Bu kişi haftada 1 gün kilo vermek istediğinde, günlük kalori miktarından 500 kalori daha az yemek yemesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalara göre,günlük alınan kalori miktarının %15′i yağlardan sağlanıyor. Bu miktar kalp rahatsızlığı, obezite vb. riskler için yeterli bir rakam. Sözgelimi, bin 500 kalorilik bir diyet yapıyorsanız alabileceğiniz yağ miktarı 50 gramla sınırlı.

Vücudum için en faydalı sebzeler nelerdir?

Sebzeler daha faydalı,daha az faydalı olarak çeşitlilik gösterir. Yani faydasız sebze yoktur. Hepsi harika birer besleyicidir. Vücudumuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirirler. En yararlı sebzeler olarak şu sebzeleri sıralayabiliriz; Ispanak, Havuç, Patates, Sarımsak, Brokoli..

Ispanak: İçerisindeki folik asitin kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.
Havuç: A vitamin kaynağıdır.
Patates: A ve C vitaminlerini içerdiği için oldukça faydalıdır.
Brokoli: A ve C vitaminleriyle birlikte folik asit içermektedir.
Sarımsak: Kansere karşı etkili pitokimyasallar içermektedir.

İlginç! Zayıflamak İçin Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Vücudumuz için bir diğer temel kimyasal reaksiyonlarımızın gereksinim duyduğu besin sudur. Su; sindirimde, metobolizmanın düzenlenmesinde, vücut ısısının ayarlanmasında, kan basıncında ve fitness performansında etkilidir.

Açlık nasıl giderilebilir?

Bunun tamamen gidermek mümkün değildir; fakat en zararsız bir biçimde bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için en önemli strateji, istediğiniz yiyecekten az miktarlarda yiyerek açlığınızı gidermeye çalışmaktır. Canınızın çektiği yiyeceklerin benzer diyet versiyonlarından deneyin. Hala açlığınızın önüne geçemediyseniz, arkadaşlarınızla birlikte olmayı ve açlığınızı aktivitelerle unutmayı deneyin.

Uyarı

Bu sayfa üzerinde yer alan yazılar, paylaşımlar, soru cevaplar ve yorumlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır.
Hiçbir Sağlık Hizmet Sağlayıcısını Tavsiye Etmemektedir.
Hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaz.
Tanı ve tedavi için muhakkak ilgili uzmanlara başvurulmalıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.