TR türkiye
sohbet siteleri

Vücut Kıllarının Oluşumu ve Aşırı Tüylenme

Vücut Kıllarının Oluşumu ve Aşırı Tüylenme

Vucüt kıllarının oluşumu ve aşırı tüylenme,bebek anne karnında 22 haftalık iken oluşmaya başlar. Vücudun belli bölgelerinde daha yoğun olarak oluşur. Tüylenme anne karnından itibaren bluğ çağına gelene kadar ki gelişme evresinde daha çok deri altında olur. Ergenlik dönemiyle beraber kıllar deri üstünde belirmeye başlar. İşte bu evreden sonra kıl sorun olarak ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bir müddet sonra erkek ve bayanlarda, Özel Bölgelikle bayanlarda bu kıllar istenmeyen tüyler olarak adlanırılacak ve oldukça rahatsız edici olabilecektir.

Erkek ve bayanlarda kılların çıkma bölgeleri farklılıklar göstermektedir. Örneğin, bıyık, sakal bölgesi, göğüs kafesi üstü, sırt bölgesi, omuzlar bölgesi, bacakların iç yüzleri, kalça, kasıklar bölgesi ve kasık ile göbek arasında bulunan orta bölgenin kıllanması daha çok erkeklerde görülür. Kalıtımsal ve hormonal bozukluklardan dolayı bazı durumlarda kadınlarda da bu bölgelerde kıl çıkabilir. Yapılan araştırmalarda bu tür şikayetlerle gelen bayan hastaların çoğunda hormonal bozukluk dekil neden olusurğil kalıtımsal bir problem olduğu görülmektedir.

Tüylenme probleminin tıp dilindeki adı hirsutismus‘tur. Bu tür tüylenme problemlerinde uzman doktorlara giderek sorunu danışmanız ve tedavinize başlamanız önerilir.  Bayanlar bu tür tüylenme sorunlarıyla karşılaşmasalar bile normal bayanlarda olması gereken tüylenmelere karşı eskiden beri süregelen çeşitli epilasyon yöntemlerini kullanmışlardır. Bu durum bayanların daha temiz, daha şık ve daha alımlı gözükmesi için gösterdikleri bir çabadır. Günümüzde erkeklerde tıpkı bayanlar gibi bakımlı olmak ve daha şık görünmek için epilasyon yaptırmaya başlamışlardır.

Vücut Kılları Hakkında Bilgiler – Kıl Neden Çıkar?
Vücudumuzdaki kıllar, kıl kökü diye isimlendirilen bir yapının sonucunda oluşur. Vucüdumuzda oluşan ve oluşacak olan kıllar genetik haritamızda kalıtımsal olarak belirli olup, el ve ayak ayası(avucumuzun içi ve ayağımızın tabanı) lazer epilasyonlarhariç vücudun tüm bölgelerinde kıl kökleri mevcuttur. Bu kıl köklerinden bazıları pasif kalarak çok çok ince hatta gözle görülemeyecek kadar küçük tüyler oluştururlarken, bazıları da daha belirgin ve sert kıllar oluşturabilir. Bununla birlikte vücuttaki kıllanma yaş, cinsiyet, genetik ve yaşadığı coğrafya gibi etmenler kılların az veya çok olmasına etkili faktörlerdir.

Vücuttaki kıl kökleri hormonlar ile uyarılarak durmaksızın kıl üretirler. Bu kıllar bir epilasyon yapılana kadar veya kendiliğinden dökülene kadar yerinde kalır ve uzamaya devam eder. VÜcuttaki kıllar bulundukları bölgelere göre hızlı ve yavas olmak üzere uzama gösterir, renkleri ve şekilleri de bulundukları bölgeye göre farklılık gösterebilir. Örneğin saçımız hızlı uzayan ve uzama sınırı çok geniş olan kıllardır. Kollarımızdaki kıllar ise çok yavaş uzayıp ve aynı uzunlukta kalyomuş izlemini verirler.

Vücudumuzdaki kıl kökleri aynı anda üretim yapmazlar bazıları gelişme, bazıları dinlenme ve bazıları da  üretim evrelerinde olabilirler. Bu durumu hormonlar kontrol eder ve böyle bir durumun olması kılların aynı anda çıkıp, aynı anda dökülmesini engeller. Yani bazı tüyler dökülürken, bazıları da çıkar.

Kıl kökleri ile ilgili hormonlar erkeklik hormonu diye bilinen androjen hormonudur. Bu hormon bayanlarda erkeklere göre daha az seviyede olduğundan bayanlarda daha az tüylenme sorunuyla karşılaşılır.

Aşırı Tüylenme Nasıl Meydana Gelir?
Vücutta Androjen hormonu salgısı arttığı takdirde haliyle kana daha fazla hormon geçerek kıl köklerine daha fazla hormon ulaşır ve daha çabuk büyümesine neden olur. Bayanlarda böyle durumlarda daha çok erkeklerde görünen kıl bölgelerinde kıllar oluşur. Hormon üretiminin artmasına neden olan etmenler; böbrek üstü bezlerinin anormal çalışması, tiroid bezi, hipofiz bezi gibi hormon üreten bezlerde oluşan bozukluklardır. Devamlı olarak kullanılan bazı ilaçlar da aşırı kıllanmaya sebep olabilmektedir.

4 Yorumlar
zinet

Mustafa bey, istanbul anadolu yakasında ikamet ediyorsanız, yada gidip gelmekte bir sorun yaşamazsanız.size estepoint i tavsiye ederim.lazer tedavisiyle kısa sürede istenilen sonuçları elde edebiliriz.

mustafa

merhabalar benim omuz kısımlarımda ve omurilik dediğimiz kısmın sadece ense kısmına yakın yerlerinde bulunmaktadırr ne önerirsiiz teşekürler..

zinet

size en yakın güzellik merkezine giderek tarama lazer epilasyonu var mı diye sorabilirsiniz.

Bastı

Men Azerbaycanda yaşayıram 58 yaşdayam. Menim viçudumda ,en çokda küreyimde tüklenme emele gelmiş. Ne ile bağlı ola bilir. Mene bir meslehet vermenizi haiş edirem.Amma heç bir ilac kullanmadım. Heç bib hestelik filan keçirmedim. Ne ile elaqeli ola bilir. Çok rahatsızam. Önceden teşekkür edirem.

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini