İl İl Lazer Epilasyon Seans Fiyatları


Zararları ile Lazer Epilasyon – Yan Etkileri Neler

Bu sayfa üzerinde yer alan yazılar, paylaşımlar, soru cevaplar ve yorumlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır.
Hiçbir Sağlık Hizmet Sağlayıcısını Tavsiye Etmemektedir.
Hiçbir şekilde tanı ve tedavi amaçlı kullanılmaz.
Tanı ve tedavi için muhakkak ilgili uzmanlara başvurulmalıdır.

Bu yazımızda lazer epilasyon ile ilgili merak edilen ve kafa kurcalayan en önemli sorulardan biri olan lazer epilasyon zararlı mı, zararlı değil mi, lazer epilasyonun yan etkileri var mı yok mu, lazerle epilasyon zararlı ise zararları etkileri nelerdir gibi sorulara cevap arayacağız. Diğer kalıcı epilasyon yöntemlerinden olan ıpl epilasyon (foto epilasyon) zararlımıdır, iğneli epilasyon zararları, yan etkileri vs. gibi konulara da değineceğiz.

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmamız için kalıcı çözümler sağlayan yukarıda saydığımız epilasyon yöntemlerinin zararı var mıdır, yokmudur, yaptırırsam neler olur, ileride başıma bişey gelir mi gibi sorular fazlasıyla merak edilenler arasında. Şunu net olarak söylemek gerekir ki klinik testlerde ve edinilen lazer epilasyon tecrübelerinde lazer epilasyon yaptırmanın herhangi bir sakıncası olmadığı gözlenmiş, lazer epilasyonun zararlı olduğuna dair herhangi bir bulgu veya tespit bulunamamıştır.

Medical estetik uzmanı hekimlere göre de lazer epilasyon zararsız ve yan etkileri olmayan bir uygulamadır. Çünkü doku ne kadar hassas olursa olsun lazer cihazı sadece kıl köküne odaklanmakta ve sadece kıl kökünü tanıyan bir yapıda olduğundan sadece kıl kökünü tahrip etmektedir. Etrafındaki dokuya, tene ve deriye bir zarar vermemektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus laser epilasyon yapılacak ten için o Ten Özel Bölgeliklerine uygun doğru bir lazer epilasyon cihazı seçilmesi olmalıdır. Çünkü yanlış seçilecek bir cihaz tene uyumsuz, yüksek dalga boyunda ışınlara sahip ise lazer epilasyon sonrasında o bölgede yanmalar, aylarca geçmeyen lekeler oluşabilecektir. Bu yüzden doğru lazer epilasyon cihazının seçimi çok önemlidir. Örneğin en popüler ve en etkili lazer epilasyon yöntemlerinden olan alexandrite lazer epilasyon hayli zararsız bir uygulama olup, tedaviden sonra o bölgede kızarıklıklar ve benekler bırakmakta ancak bunlar birkaç saat içerisinde kaybolmaktadır. Hekimlere göre bu beneklerin yapılan atışların ve kıl yakma işleminin doğası gereği oluşması gerekmekte ancak kalıcı olmamakta ve çok kısa bir sürede geçmektedir. Yine hiçbir ağrı ve acıya sebebiyet vermeyen ve zararı olmayan bir başka popüler yöntemde soprano xl diode lazer yöntemidir. Bu yöntemde hayli zararsız ve çok etkili sonuçlar veren yöntemlerden biridir.

Diğer epilasyon yöntemlerinden olan iğneli epilasyon zararları ve ıpl epilasyonun zararları konusunda da tespit edilmiş herhangi bir yan etki ve zarar bulunmamaktadır. İğneli epilasyon yöntemi de ıpl lazer epilasyon yöntemide oldukça zararsız yöntemler olduğu estetik güzellik uzmanı hekimler tarafından dile getirilmektedir. Ancak iğneli epilasyon uygulamasında ve diğer lazer epilasyon uygulamalarında olduğu gibi tedavi sonrası küçük beneklenme ve kızarıklıklar olması doğal olup, bunlar bir yan etki veya zarar değil, geçici sonuçlardır.

Peki lazer epilasyon, ıpl lazer epilasyon veya iğneli epilasyon uygulamalarından en doğal ve zarar görmeden kurtulmak için kişiler nelere dikkat etmelidir?
Bu uygulamaları yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta uygulamayı yaptıracak olduğunuz merkezi iyi seçmenizdir. Çünkü tamamen cildinize işlem yapılacağından lazer epilasyon, iğneli epilasyon vs. yaptıracağınız yerin %100 hijyenik, kullanılacak cihazların temiz ve onaylı cihazlar olması,sağlık bakanlığınca onaylı bir merkez olması, poliklinik ve hastane şartlarında olması ve uygulamaların işin uzmanı hekimler tarafından veya gözetiminde yapılması çok önemlidir. Bu konuya öncelikle çok dikkat edilmelidir ki lazer epilasyon sonrası herhangi bir olumsuz etki ve zararlar ile karşılaşılmasın. Örneğin birçok bölgeye lazer epilasyon yapılırken endişe ettiğimiz ve zararı var mıdır diye düşündüğümüz bir bölgede Özel Bölgedir. Oldukça hassas bir bölge olan Özel Bölgeye yapılacak lazer epilasyon uygulaması zararlı olur mu veya lazer epilasyon Özel Bölge zararları var mıdır diye düşündüğümüzde, Özel Bölge lazer epilasyon zararları olacaksa bu tamamen hijyenik olmayan ortamlarda hijyenik olmayan cihazlar ile yapılan uygulamalar sonucunda olur.

Zararı ve yan etkisi olmadığını belirttiğimiz kalıcı epilasyon yöntemleri olan lazer epilasyon, ıpl epilasyon, iğneli epilasyon gibi uygulamalardan sonra da herhangi bir olumsuzluklar karşılaşmamak için hekimimizin söylediği ve yapmamız gereken hususlara harfiyyen uymalıyız. Mesela lazer epilasyon seanslarından sonra ilgili bölgeyi hekimin belirttiği süre boyunca güneş ışığına maruz bırakmamalı ve ultraviyole ışınlarından korumalıyız. Aksi taktirde günlerce geçmeyen lekelere ve yanık görüntüsüne maruz kalabilir ve lazer epilasyonu zararlı hale getirmiş olabiliriz. Hekimler bu konuda mümkünse güneş ışığına hiç çıkılmamasını (yani tedavi uygulanan bölgeyi güneşten korumak). Eğer çıkılması gerekiyorsa da Ultraviyole A ve Ultraviyole B ışınlarına karşı koruyucu Özel Bölgeliği olan ve en az 50 faktörlük güneş kremlerini kullanmayı öneriyorlar.

Tüm bunlara dikkat ettiğimizde istenmeyen tüylerimize mücize çözümler üreten kalıcı epilasyon yöntemleri hem zararsız, yan etkisiz bir hal alacaktır, hem de olumlu tedavi sonuçları mutluluğumuza ekstra bir mutluluk katacaktır.

Eğer sizlerin de lazer epilasyon, iğneli epilasyon, foto epilasyon vs. yaptırdığınız herhangi bir bölgeniz var ise ve yaşadığınız tecrübeleri paylaşmak isterseniz.Bu yazımızın altına yorum yaparak, Neler yaşadığınızı, zarar gördüyseniz nedenlerini ve ne gibi zararlar, etkiler gördüğünüzü, yeni yaptırmayı düşünenlerle paylaşabilir, yol gösterici olabilirsiniz..

3 Nisan 2011 tarihinde eklendi, 3.007 kez okundu.

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular
Bu Konu Hakkında Görüşlerinizi Bizimle Paylaşın!!!
Sayfa başına git