TR türkiye
sohbet siteleri

Özel Hastane Acil Servis Muayene Ücreti Ne Kadar?

Özel Hastane Acil Servis Muayene Ücreti Ne Kadar?

Özel hastane acil bölümü ücretli mi değil mi? Ücretliyse acil muayene ücreti ne kadar? Devlet hastaneleri ve özel hastanelerde bu konuda ciddi bir karışıklık mevcut. Bilinmelidir ki devlet yada özel hastanelerin acil bölümüne giderek muayene olan herkesin her şikayeti acil olarak kabul görmez.

Bazı haller, istisnasız özel yada devlet hastanesi farketmeksizin acil olarak değerlendirilir ve ücret alınmaz. Fakat belirtilmiş olan haller dışındaki durumlar acil vaka olarak değerlendirilmez ve ücrete tabi tutulur. 

ACİL SERVİS’İN ÜCRETSİZ OLDUĞU DURUMLAR

Özel Hastane Acil Servis Muayene Ücreti Ne Kadar?Kişi sigortalı olsun yada olmasın, hastane özel yada devlet farketmeden acil olarak değerlendirilebilecek vakalar yani travma, yatışı gerektirecek vakalar, sevkli olarak hastaneye gelmiş durumda olan hastalar, müşahede altında olunan durumlar, tıbbi müdahalenin gerektiği vakalar acil olarak değerlendirilir ve ücret alınmaz.

Saydığımız durumlar dışında kalan vakalar Sağlık Bakanlığı tarafından yeşil alan kapsamında olan hastalar olarak değerlendirilir ve ücrete tabii tutulur. Örneğin soğuk algınlığı gibi şikayetler acil olarak değerlendirilmez ve yeşil alan kapsamında değerlendirilir. Sağlık Bakanlığı, kırmızı alan olarak belirlediği acil statüsünde konumlandırmıştır ve ücret alınmamasını şart koşmuştur. Acil statüsünde olmayanlar yeşil alan kapsamında değerlendirilir ve ücret alınabilir.

ACİL SERVİS MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

Devlet hastanesine gidildiği taktirde hastaneye bir ödeme yapılmaz fakat muayene kaydının açılması ile birlikte kişinin eczane üzerinde borcu çıkmaktadır. 16 Liralık katkı payı, eczanede görünecektir. Yani 16 liralık bir muayene bedeli size yansıtılır.

Özel hastanelerde muayene ücreti ne kadar? Asıl karışıklığa sebebiyet veren durumların başında özel hastanelerin acil servisi gelmektedir. Yeşil alan kapsamında değerlendirilen tüm hastalar için açılan kayıtlarda mutlak 16 liralık katkı payı alınır. Fakat bu ücret yine eczane üzerinden tahsil edilir. 

Hastane eğer ilave ücret alıyorsa, o hastanenin yönetiminin kararıdır. SGK ile anlaşmalı olan hastaneler, acil servis hizmetleri için muayene farkı alabilmektedir. Bu ücret SGK’lı hastalar için 20-50 TL arasında değişim gösterir.

Eğer kişinin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyorsa bu ücret 50-150 TL arasında ortalamaya sahiptir. Yapılan işleme göre ilave ücretlerin de çıkabildiğini belirtelim. Acil servislerde genellikle idrar, hemogram, ultrason, röntgen, tomografi, MR gibi tahlil ve tetkikler istenmektedir. Kişinin rahatsızlığına göre daha farklı tahliller de istenebilir.

 

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini