TR türkiye
sohbet siteleri

Özel Hastane DNA-Babalık Testi Fiyatı Ne Kadar?

Özel Hastane DNA-Babalık Testi Fiyatı Ne Kadar?

DNA Testi, baba ve çocuğun DNA profillerinin birbiri ile karşılaştırılmasıdır. Babalık testi olarak da bilinir. DNA testi fiyatı babalık testi yaptıracak olanların merak ettiği konulardan biridir. Tabi DNA testi nerede yapılır sorusu da yine akıllardaki bir diğer soru işareti. Çünkü her hastane DNA testi yapmamaktadır.

DNA testi incelenirken, çocuğun DNA’sında karşılaştırma yapılan olası babanın DNA diziliminin olup olmadığı sorgulanır. Eğer çocuğun DNA’sında babanın DNA dizilimleri yer alırsa, çocuk teste tabi tutulan babanın biyolojik olarak çocuğu kabul edilir. DNA testinde sonucun güvenilirlik oranı %99.9 olarak kabul edilir ve yanılma payı neredeyse yoktur. 

DNA TESTİ NASIL YAPILIR?

Babalık testi, yani DNA testi yaptıracak kişilerin aklındaki sorulardan biri de testin nasıl yapılacağı. Genellikle tükürük örnekleri (yanak içi), ve kan örnekleri ile test yapılır. Yanak içinde bulunan tükürük hücreleri ucu pamuk olan bir çubuk ile alınır.

Ardından numune kabına konularak laboratuvar ortamına aktarılır. DNA testi için kullanılan yöntemler arasında tükürük öne çıkıyor olsa da test farklı yöntemlerle de yapılabilir. Örneğin saç teli ile de test yapılabilmektedir. 

TEST YAPTIRMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Dna Testi yaptırmak istiyorsanız bilmeniz gereken birden fazla detayın olduğunu hatırlatmak isteriz. Önceliklie 18 yaşından küçük bir çocuk için test yapılacaksa ebeveynler tarafından onay verilmesi gerekmektedir. Özel hastane yada laboratuvarların bir çoğu DNA testinin merak gidermek amacıyla yapılması taraftarı olup, mahkemede delil olarak kullanılmayacağını şart koşmaktadır.

Özel-Hastane-DNA-Babalık-Testi-Fiyatı-Ne-Kadar
Yani mahkemede delil olarak kullanacağınız test sonucu istiyorsanız, buna izin veren yerde testi yaptırmanız gereklidir. Bir çok hastane yada laboratuvarlar ise, DNA testinin yapılabilmesi için mahkeme kararını şart koşuyor. Eğer mahkeme kararı yoksa test yapılmıyor. Mahkeme kararı var ise testin yapılmasına olanak tanıyor.

Bu durum, test yaptırmadan önce yapacağınız araştırma içerisinde hastane yada laboratuvarın DNA testi için mahkeme kararı ile izin verilip verilmediğine yönelik belge isteyip istemediğini sormanız gerekir. Bir diğer detay ise, teste tabi tutulacak kişilerden alınacak örneğin alınması üzerine.

Eğer testi yapılacak kişiler ilgili kuruma gidemiyorsa yada gitmek istemiyorsa bir çok laboratuvar yada hastane, eve personel gönderek numune alınması yönünde hizmet sunmaktadır. Tabi bu hizmet, toplam ödenecek babalık testi fiyatı ücretini etkileyecektir.

DNA TESTİ FİYATI NE KADAR?

Ücreti en yüksek tahliller arasında sayabileceğimiz testlerden biri olan DNA testi, bir çok test ile kıyas edildiğinde daha yüksek ücretler karşılığında yapılabilmektedir. DNA testi fiyatı 1000 TL gibi bir rakamdan başlayıp, yapılacak hastane yada laboratuvara göre farklılık gösterir. Bu rakam 2-3 Bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Bu da testi yaptırmak isteyenlerin iki kez düşünmesini gerektirecek bir detay diyebiliriz. Eğer birden fazla çocuk için test yapılacaksa, fiyatın genellikle optimize edilerek düşürüldüğü de görülüyor. Bilmeniz gereken bir diğer detay ise, DNA testi ücretinin SGK yada anlaşmalı kurumlar tarafından karşılanmadığıdır. Testin yapıldığı yerin kurumlarla yada SGK ile anlaşması olsa da babalık testi özel olarak fiyatlandırılır.

DNA TESTİ KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Test yaptırdıktan sonra kaç gün sonra test sonucu belli olur? DNA testinin yaptırıldığı yere göre değişebilen süre 5 ile 15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Ortalama baz alındığında test sonucunun 1 hafta içerisinde çıktığı görülür. 

DNA TESTİ YAPAN HASTANE ve LABORATUVARLAR

Türkiye’nin bir çok büyük ilinde test yapılabilmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi şehirlerde çok sayıda DNA testi yapan yer bulmak mümkün. Tüm hastane ve laboratuvarları yazmak mümkün olmasa da bazı illerde testin yapıldığı hastanelere örnekler vermek istedik. Aşağıda yer alan listedeki hastanelerde DNA testi fiyatı sorabilir ve testi yaptırabilirsiniz.

Not: Yinede Ortalama bir fiyat verecek olursak 500 TL ile 5000 TL arasında değişmektedir babalık testi. Eğer Mahkeme tarafından gidilmişse 700 TL olarak test yapılmaktadır.

-Özel Tınaztepe Hastanesi (İzmir)
-DNA Laboratuvarları A.Ş. Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi (İstanbul)

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini