TR türkiye
sohbet siteleri

Özel Hastane İkili Tarama Testi Fiyatı Ne Kadar?

Özel Hastane İkili Tarama Testi Fiyatı Ne Kadar?

Hamilelikte yüksek derecede önem arz eden ikili tarama testi fiyatı cüzi ücretler karşılığında özel hastanelerde yaptırılabilmektedir. İkili tarama testi, doğacak bebeğin zihinsel ve bedensel olarak gerilik gösterip göstermediğini bizlere bildirir. Down sendromu ve Edwards sendromunun incelendiği ikili tarama testi zeka testi olarak da bilinir.

İkili tarama testinde iki farklı testin yapılması ve bu yapılan iki testin de zeka geriliğini ölçmesi sebebiyle zeka testi denir. Gebelik sürecinde kritik rol oynayan ikili tarama testi, kadın doğum uzmanları tarafından gebe kişiden mutlak yapılması istenir. 

Down Sendromu, trizomi 21 olarak da bilinir. Kromozom anomalisidir. Yani kromozom sayısı normalin dışındadır. Normal insanlarda toplam 23 çift kromozom (46 tane) bulunurken, 1 kromozomun fazla görülmesi halinde down sendromlu olmasına işarettir. Bir fazla kromozom 21. kromozom bünyesinde üçüncü olarak görülür. Down sendromlu kişilerin yüz şekli birbirine benzer bir yapıdadır. Düz yüz hatları, küçük burun gibi fiziksel belirtilerin yanı sıra zeka açısından da farklılık görülür. Down sendromlu kişilerde IQ seviyesi ortalama 25-50 olarak bilinir. 

Edwards sendromu yani Trizomi 18, ikili tarama testindeki bir diğer testtir. Down sendromuna göre daha az görülmektedir. Trizomi 18 ismi, 18. kromozmoda üç çift kromozom yer almasından gelmektedir. Trizomi 18’e dair önemli bir bilgi ise daha çok kız bebeklerde görülmesidir. Araştırmalara göre %80’lik dilim kız bebeklerde görüldüğünü işaret eder. Edwards sendromlu bebekler genellikle anne karnında yaşamını yitirirken, canlı olarak doğumu gerçekleşen bebekler bir yaşına kadar yaşamını yitirmektedir. Edwards sendromu özellikleri arasında zeka geriliği, kalp anomalisi, böbrek anomalileri, gelişim geriliği, eğer doğum gerçekleştiyse solunum ve yeme güçlüğü görülmektedir. 

İKİLİ TARAMA TESTİ NASIL YAPILIR?

Özel Hastane İkili Tarama Testi Fiyatı Ne Kadar?Test, gebeden kan alınarak gerçekleştirilir. Laboratuvar ortamında incelenen kan, bilgisayar yardımı ile formüle edilerek sonuçlandırılır. İkili tarama testi 11. ile 14. haftalar arasında yapılması uygun görülür. Testin verimlilik oranını arttırma adına ilave olarak ense kalınlığı testi (NT) de yapılabilir. Böylece yanılma payı azalır.

Unutulmaması gereken detay ise, yapılan ikili tarama testinin %100 sonuca dayanmaması, sadece anomalilerin bebekte olup olmadığı ihtimalinin yüksek yada düşük olarak aktarılmasıdır. Anomali riskinin yüksek görülmesi halinde ise farklı testlerin yapılması istenebilir. Koryonik villus biyopsisi (CVS) ve amniyosentez ise gerek duyulan testlerdir. 

İKİLİ TARAMA TESTİ FİYATI NE KADAR?

İkili tarama testi fiyatları SGK’lı ve SGK’sız özel hasta arasında değişim göstermektedir. SGK ile anlaşması olan özel hastanelerde sosyal güvencesi olan kişi ikili tarama testini en fazla 45 TL ödeyerek yaptırabilir. Kamu ve SGK tarafından belirlenen ve özel hastanenin alabileceği en yüksek rakam 45 TL’dir. Bu rakam 45 liradan daha düşük olabilir fakat daha yüksek olamaz. Eğer ikili tarama testini yaptıracak kişinin sosyal güvencesi yoksa veya özel hatanenin SGK ile anlaşması yoksa ikili tarama testi ücreti daha yüksek olur. Ortalama 100-150 TL gibi rakamlarla karşılaşmanız mümkün. Özel kayıtlı hastalar için belirlenen fiyatlar hastane yönetimleri tarafından belirlendiği için her hastanede aynı fiyat görmek mümkün değildir.

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini