TR türkiye
sohbet siteleri

Özel Hastane Üroloji Bölümü Muayene Fiyatı Ne Kadar?

Özel Hastane Üroloji Bölümü Muayene Fiyatı Ne Kadar?

Bir çok özel hastanenin üroloji bölümünde muayene fark ücreti alınmaktadır. Devlet tarafından belirtilen katkı payının dışında kalan kısmı ifade eden fark ücretinin alınması, hastane yönetimlerinin kararıdır. Fark ücreti almayan özel hastanelerin olabileceği gibi, fark ücreti yani üroloji bölümü muayene ücreti hastaneden hastaneye göre farklılık gösterebilmektedir.

Peki üroloji polikliniği yada bölümlerinde muayene farkı yani ücreti ne kadar? Yapılan tahliller muayene ücreti içerisine dahil ediliyor mu yoksa ayrı olarak mı alınıyor? Tüm bu sorularınızın yanıtını sayfamızda okumanız mümkün. Siz de özel hastane üroloji biriminde muayene olmak istiyorsanız yazımızı okuyarak ücretler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca rahatsızlığınızın üroloji bölümüne uygunluğunu da öğrenebilirsiniz.

ÜROLOJİ BÖLÜMÜ HANGİ RAHATSIZLIKLARA BAKAR?

Kadın ve erkeklerde boşaltım sistemi (üriner sistemler), üreme sistemi, idrar yollarında oluşan rahatsızlıklar gibi çeşitli sağlık sorunları ile ilgilenen branş olarak bilinir. Halk arasında “Bevliye” olarak da bilinen Üroloji bölümünde görev alan doktorlar için Ürolog denilmektedir.

Üroloji bölümünde temel rahatsızlıklar üreme ve üriner sistem üzerine olsa da kendi bünyesinde çok sayıda rahatsızlıkla ilgilenmektedir. Bunları sıralayacak olursak aşağıdaki rahatsızlıklar ile ilgilenen branş yine Üroloji bölümüdür.

İdrar Rahatsızlıkları

İdrar ile ilgili problemlerde Üroloji bölümüne görünebilirsiniz. İdrar kaçırma, idrar tutma, idrarda yanma, idrardan kan gelmesi, idrarın kesikli olarak gelmesi, idrar yolu enfeksiyonu, idrarın gelip gelmediğini anlayamama gibi rahatsızlıkları kapsar. Tüm bu rahatsızlıklarda tedavi hızlı şekilde Ürolog tarafından yapılabilir.

Cinsel Rahatsızlıklar

Üroloji bölümü cinsel rahatsızlıklarda da başvuracağınız bölümdür. Sık görülen başvuru nedenleri arasında cinsel isteksizlik, erken yada geç boşalma, penisten kan gelmesi, kısırlık ile ilgili problemlerin teşhis edilmesi ve tedavisi, meninin kanlı gelmesi, penis eğriliği, yeterli sertliğin sağlanamaması, ilişki sırasında ağrı yaşanması, penisin küçük olması, sperm azlığı gibi sebepler vardır. Üroloji polikliniğinde bahsedilen tüm bu cinsel rahatsızlıkların teşhis ve tedavisi yapılabilmektedir.

Böbrek Rahatsızlıkları

Özel-Hastane-Üroloji-Bölümü-Muayene-Fiyatı-Ne-Kadar
Üroloji bölümlerini sık meşgul eden önemli bir rahatsızlık türü de böbrek rahatsızlıkları. Her gün çok sayıda kişi böbrek rahatsızlığı şikayeti ile hastaneye gitmektedir. Taş düşürme, kum dökme, böbrekte kist, böbrek üstü bezinde tümör görülmesi ve böbrekte iltihaplanma gibi sebepler de yine üroloji bölümüne şikayet edebileceğiniz rahatsızlıklardır.

ÜROLOJİ’DE ALT BRANŞLAR

Üroloji bölümü kendi içerisinde alt branşlara ayrılmıştır. Çocuk ürolojisi ve kadın ürolojisi bu branşlar arasında öne çıkmaktadır. Çocuk ürolojisine Pediatrik üroloji denilmektedir. Kadın üroloji bölümüne ise Kadın ürolojisi veya Ürojinekoloji denilmektedir.

Ürolojinin cinsel sorunlarıyla ilgilenen birimi ise Androloji’dir. Tamamen cinsel sorunları baz alarak teşhis ve tedaviler yapılmaktadır. Bir diğer alt birim Endoüroloji’dir. Endoskopik cerrahi olarak da bilinir. İsminden anlayacağınız gibi idrar yolundan giriş yapılarak hastanın tedavi edilebildiği türdür. Bir başka birim Ürolojik Onkoloji. Tamamen üreme organındaki kanserin teşhisinin ve tedavisinin yapıldığı birimdir. 

Nürolojik Üroloji ve Rekonstrüktif üroloji de diğer alt branşlardır. Nürolojik Üroloji genellikle nörolojik rahatsızlıklara dayalı ortaya çıkan üroloji rahatsızlıklarında görev alır. Rekonstrüktif üroloji ise kadın ve erkek ayırt etmeksizin üreme organlarında meydana gelen hasarı tespit eden ve tedavi yolu çizen branştır.

ÜROLOJİ BÖLÜMÜ MUAYENE ÜCRETİ NE KADAR?

Özel hastanelerin üroloji bölümü muayene ücreti 15 ile 85 TL arasında değişmektedir. Toplam 15 Lira alan özel hastaneler, üroloji bölümünden muayene fark ücreti almıyor anlamına gelmektedir.

Bilindiği üzere 15 TL, devlet katkı payı olarak her bölüm için mutlaka hastane tarafından tahsil edilir. 15 Liranın üzerine ilave edilen ücret ise hastanenin aldığı ücret yani muayene fark ücretidir. Bu ücret üroloji bölümlerinde genellikle 80 liraya kadar alınıyor. Bir çok hastanede 15 TL katkı payına ilave olarak 25-30 TL muayene farkı alınıyor.

Bu da ortalama muayene ücretleri 50 TL olduğu anlamına gelmektedir. Eğer üroloji bölümüne muayene olacaksanız belirttiğimiz bu rakam karşılığında muayene olmanız mümkün. Belirtilen rakamın üzerinde fiyatlandırma uygulaması yapan hastanelerin olabileceğini de bildirmek isteriz.

Verilen rakam şehirlerde bulunan özel hastanelerin ortalama rakamları diyebiliriz. Bahsettiğimiz bu rakam SGK ile anlaşması olan özel hasta muayene ücretidir. Eğer herhangi bir sağlık güvenceniz yoksa bu fiyat daha yüksek olacaktır.

Sosyal güvencesi olmayan yada SGK ile anlaşması olmayan özel bir hastane üroloji bölümü muayene ücretini daha yüksek tutacaktır. Bu rakam sağlık güvencesi olmayan için 100-200 TL arasında değişebilir.

Üroloji Bölümünde Tahlillerden Ek Ücret Alınıyor mu?

Merak edeceğiniz yada etmeniz gereken önemli bir detay ise üroloji bölümünde muayene ücretinin yanısıra doktor tarafından istenen tahlil ve tetkiklerden ek ücret alınıp alınmadığı. Bir çok hastanede, kamunun izin verdiği kadar tahlil ücreti alır.

Bu ücretler istenecek olan tahlillere göre değişiklik gösterir. Fakat kamunun özel hastanelere belli limitler koymasından kaynaklı olarak ödeyeceğiniz tahlil ücretleri çok uçuk rakamlarda olmayacaktır. Örneğin muayene için 50 lira ücret ödediğinizde sizden istenen tahlil ve tetkikler için ortalama 30-40 TL daha istenir.

Tabi SGK ile anlaşmalı hastane ve sosyal güvencesi olan hastalar için. Eğer sosyal güvenceniz yoksa tahlil ücretleri çok daha yüksek çıkar. Bu rakam istenen tahlillere göre 20 lira ile 300 lira arasında değişkenlik gösterebilir.

Cevap bırakın

beyaz magazin
Copyright © 2024 LazerEpilasyonu.Net
Tüm hakları saklıdır.
Etanj armatür - Nikah Güvercini